Danışmanlık Süreci

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi, alanında gerekli eğitim almış uzman/klinik psikologlar eşliğinde belli çerçeve ve etik kurallar içerisinde gerçekleşen yüz yüze tedavi amaçlı görüşme seanslarıdır.

Psikoterapi süreci ve çerçevesi nasıldır?

Öncelikle ilk görüşme tanışma seansıdır. Ardından anamnez alma /bilgi toplama sürecine girilir toplamda yaklaşık 2-3 seans tanışma ve anamnez alma sürecini kapsar. Ardından gerekli psikolojik testler ve envanterler uygulanır. Son aşamada danışan ve terapistin uygunluğuna göre yöntem ve çerçeve belirlenerek tedavi planı oluşturulup danışana bilgi verilir.

Psikoterapi süreci randevu sistemiyle gerçekleşmektedir. Seans süresi 45 dk. ile sınırlıdır. Kişinin ihtiyacı durumunda haftada en az 1 kez görüşme sağlanması önemlidir. Bazı durumlarda 2 haftada 1 ya da haftada 2 görüşme yapılması gerekebilir.

Terapilerde önemli olan sürekliliktir. Her terapistin çalışma yöntemi farklılık gösterebilir. Çerçeve ve kurallar terapi çeşidine göre terapist tarafından danışana aktarılır.

Randevu oluşturma süreci, seans erteleme ya da iptal etme nasıldır ?

Randevunuzu kurumuzu arayarak size ve terapistinize uygun olan gün ve saate göre alabilirsiniz.

Sizin için oluşturulan randevuyu ertelemek ya da iptal etmek istediğinizde 24 saat önceden bilgi verilmesi randevu almak isteyen diğer kişiler için önemlidir. Böylelikle sizin gelmediğiniz saati değerlendirerek bir başka danışana randevu verebiliriz. Geç kalmış olduğunuz seanslarınız kalan saat üzerinden devam etmektedir. Diğer danışanları bekletmemek adına oluşturulan randevu saati ve size ayrılan sürenin dışına çıkmamız mümkün değildir.

Psikoterapinin etik kuralları nelerdir?

* Terapist gizlilik esası gereği, aile üyelerinden ya da arkadaş vb. etkileşimde bulundukları herhangi bir kişi ile danışanın tedavi süreci, gidişatı ile ilgili herhangi bir geri bildirimde bulunulmaz.

* Terapist, danışan çocuk ise (3-15 yaş arası) aile üyelerinden yalnızca bakım veren kişiye (anne-baba- yasal vasi ) terapi gidişatı ve danışanın durumu ile ilgili bilgi verir. Bunun dışında dadı, abla, ağabey ya da diğer aile üyelerine ancak anne-babadan yazılı izin alınarak bilgi verilebilir.

* 16 ile 18 yaş arası genç danışanların yalnızca bilgisi ve izni doğrultusunda ebeveyne bilgi verilir. Bunun dışında aileye kesinlikle bilgi verilmez.

* Terapist seans içesinde konuşulan herhangi bir konuyu üçüncü kişilerle asla paylaşmaz.

* Terapist kurum çalışanlarına, yöneticilerine, bağlı bulunan bakanlığa danışanın terapide konuştukları ile ilgili herhangi bir geri bildirimde bulunmaz.

* Danışan dosyaları gizli ve sadece terapistinin ulaşacağı şekilde korunur.

* Danışan herhangi bir bilimsel araştırmaya dahil edilmek istendiğinde yazılı onay alınır. Kimlik bilgileri gizli tutularak araştırmaya dahil edilir.

* Terapist, herhangi bir sosyal medya hesabından danışanla iletişim halinde olamaz.

* Terapist, terapi saati dışında danışanla telefonda ya da yüz yüze görüşme sağlamaz (Bilgilendirme ve randevu harici konuşmalar).

* Yapılan test sonuçları danışana yazılı olarak asla verilmez. Görüşme sırasında terapistin belirlediği sınırlar içerisinde test sonucu aktarılır. Ancak ruh sağlığı çalışanları (psikolog, psikolojik danışman, psikiyatrist, aile hekimi ) talebi doğrultusunda gizlilik ilkesi gözetilerek test sonuçları uzman kişiye verilir.